Vol. 1

Kirjutasin selle posti millalgi märtsis, aga unustasin selle postitada. Parem hilja kui mitte kunagi ? 😀

Viimased kuud on olnud võrdlemisi rutiinsed. Oma osa on selles ka temperatuuril, mis sisuliselt alates jaanuari teisest poolest on olnud alla -10 kraadi ja langedes öösel ka -30 peale. Selliste külma kraadidega pole väga tahtnud kuhugi seigelda. Hirm, et lapsed saavad külma või annab auto tee peal otsad jne. Seega oleme viimasel ajal üsna kodused olnud. 

Nüüd kus me oleme mõnda aega juba siin olnud julgeb teha ka mõningaid võrdlusi Eesti ja Kanada vahel. Näiteks üürihinnad siin Calgarys on võrreldes Tallinna analoogse kohaga poole kallimad. Samas kommunaalid jälle on samas suurusjärgus, kui internet välja jätta. Millegipärast on siin riigis internet suhteliselt kallis ja tuleb veidi ringi vaadata kuna käärid erinevate pakkujate vahel on kohati kahekordsed. Näiteks on siin kolm suuremat interneti teenuspakkujat ning punt väiksemaid tegijaid, kes sisuliselt rendivad nendelt infrastruktuuri. Nad otseselt ei oma kaablit kuid maksavad selle kasutamise õiguse pealt suuremale emafirmale. Ise teenivad protsendi selle pealt, mis klient neile maksab. Senimaani pole internetiga probleeme olnud ja kõik töötab kenasti, aga algselt tundus asi kergelt öeldes veidi segane. 

Bensiin on siin odav, nii et 4.6 L mootoriga ringi sõita pole siin teab mis rikaste lõbu. Ma kaldun arvama, et keskmine auto mootori suurus algab 4L vaadata linnas olevat autoparki. Elektri ja vee hinda ma täpselt ei oska kommenteerida kuna seda ma eraldi ei maksa, aga küte on samas suurusjärgus nagu eestis. Ainult selle vahega, vaadates kuidas nad maju ehitavad, et siin köetakse lisaks enda korterile ka naabrite oma ja õhku. Enamus maju on väljast kena fassaadiga kuid sisuliselt vineerist ja papist seintega. Meie majas, kus on 6 korterit ja meie elame keldris (mida siin peenelt “ground flooriks” kutsutakse), on naabrite juures kostuv heli tavapärane. 

Toit maksab siin rohkem kui Eestis. Siin ilmselt vaidleks möni vastu kuid kõik sõltub, kus poes käid ja mida sööd. Ma käin aja kokkuhoiu mõtes kodu lähedal asuvas supermarketis, mis on aga kohalike sõnul nö “kallis” pood. Paljud eelistavad käia Coscos, mis a la Lidl, ainult kõvasti suurem. Massiivsed poed, kust saad kõike ühest kohast osta ja suurtes kogustes. Meile Mariaga tundub see sahvrisse toidu kogumine võõras, mistõttu kui sa ei soovi osta 20 purki tomatikonservi ja 2kg juustu korraga, pole sinna poodi väga asja. Odav on küll aga eeldab ilmselt veidi teistsugust elustiili. 

Rääkides veidi konkreetsemalt toidust, siis piimatooted on siin huvitaval kombel üsna viletsad. Üllatav kuna siin on karjakasvatamine üks suuremaid tööstusharusid. Head juustu või võid on raske leida. Sama kehtib ka muude piimatoodete kohta. Näiteks meie jaoks normaalset pastöriseeritud piima peab minema eraldi otsima öko marketist , et seda siis kaks korda kallimalt sealt osta. Kuid liha hinnad on jälle väga taskukohased. Isegi selles kallimas poes, kus mina kui kohalik uusrikas käin, maksab hea steik vähem kui Eestis analoogne tükk. 

Seega summaarselt on siin elamine kallim, aga kui arvestada et miinimumpalk on kolm korda kõrgem, siis laias laastus on siin lihtsam hakkama saada kui meil. 

Veel üks asi mida ma olen hakanud hindama Eesti juures on teenuste hindade läbinähtavus. Nii mõnigi vaidleks sellele ilmselt vastu ja ma ei salga, et mul on endalgi Eestis vastupidiseid kogemusi kuid see, mis siin toimub on sürreaalne. Ma võime küll kurta selle üle, et meil teenindus sektoris kõik on torssis ja pahurad, aga vähemalt päeva lõpuks toiduarve on see, mis sa enda peas kokku arvutasid. Samuti kui vaja mingit muud teenust osta, siis lähed internetti ning 5 minutiga on sul selle hind teada. Siin kõik naeratavad ja muudkui ütlevad, et küsi  pakkumist. Just kui mul enda ajaga midagi paremat teha ei ole. Ja siis igasugused service tax`id jms. 

Hea näide on autokindlustus. Siin ma pidin otsima ja helistama mitmesse kohta mille peale sulle tehakse jälle pakkumine. Kuid pakkumine tehakse sulle paari tööpäeva jooksul, nii et kindlustuse leidmine võib võtta nädala. Ja muidugi sa pead selleks telefoni otsas istuma sest interneti teel keegi seda ju ei suuda teha. Mis on veidi tüütu ja keeruline kui sa töötad haiglas, kus ainuke koht kus on telefoni levi on peaukse juures olev kohvik. 

See on puhtalt kultuuriline eripära, aga raske on sellise asjaga harjuda. See pidev müümine ja tarbimisele õhutamine on väsitav. Osta 100 wc rulli ja siis saad 10 dollarit allahindlust. Eestis ma arvan, et enamus mõtleks, et kuhu ma selle laari panen ja ega see 10 doltsi pole mingi eriline kokkuhoid. Kuid siin inimesed tõsimeeli jahivad selliseid allahindluseid. Ja mida tehakse kokkuhoitud rahaga? Mis küsimus see veel selline on! Muidugi ostad endale 5.6 L kastiga auto, et siis need WC rullid koju vedada. 

Ma tegelikult ei kritiseeri. Inimesed on siin väga sõbralikud ja abivalmis. Kui kuhugi immigrandiks minna, siis kindlasti on Kanada see koht mille peale tasub mõelda. Eks igal maal on omad kombed ja väärtushinnangud. Olen üsna kindel, et Eestlaste kinnisus ja nii mõnigi muu meie komme on võõrastele sama imelik ja veider kui see, mida mina siin olen kogenud.

Lähenemas on märts ja ilmateade lubab soojenemist. Vaadates tänaseid külmakraade, siis on Eestis hetkel külmem kui siin. See on tore, sest saame üle pika aja kuhugi minna ja loodust nautida. Ja loodetavasti COVID juhtude arv jätkab langemist. Hetkel siin 300 uue juhu ringis päevas, mis on kolm korda vähem kui Eestis. Siin muidugi ranged piirangud ka koguaeg olnud, nii et vast hakatakse neid varsti ära kaotama. Saaks trenni minna ja ehk isegi kuhugi välja sööma.